• Hukukta Kazanım Topluluğu

TARTIŞIYORUM'UN İŞLEYİŞİ

KANATLAR VE KONUMLAR:

Bir TARTIŞIYORUM içerisinde verilen tezi savunan Hükümet ve bu teze karşı çıkan Muhalefet kanatları bulunur. Her bir kanat da kendi içerisinde iki farklı konuma ayrılır. Sonuç olarak münazara dört takımla gerçekleşir. Bu takımlar sırasıyla Hükümet Açılış (HA), Muhalefet Açılış (MA), Hükümet Kapanış (HK), Muhalefet Kapanış (MK) olarak isimlendirilir.

Her bir takım içerisinde iki konuşmacı barındırmaktadır. Takımların maç içerisindeki konumları seçtiği kanadın içerisinden kurayla belirlenir.

Yaşamınızda hangi fikir tabanlarına, ideolojilere yakın olduğunuz dikkate alınmaz.


KONUŞMA SIRASI:

1) Hükümet Açılış Birinci Konuşmacısı (Başbakan)

2) Muhalefet Açılış Birinci Konuşmacısı (Muhalefet Lideri)

3) Hükümet Açılış İkinci Konuşmacısı (Başbakan Yardımcısı)

4) Muhalefet Açılış İkinci Konuşmacısı (Muhalefet Lideri Yardımcısı)

5) Hükümet Kapanış Birinci Konuşmacısı (Hükümet Üyesi)

6) Muhalefet Kapanış Birinci Konuşmacısı (Muhalefet Üyesi)

7) Hükümet Kapanış İkinci Konuşmacısı (Hükümet Özetçisi)

8) Muhalefet Kapanış İkinci Konuşmacısı (Muhalefet Özetçisi)


KONUŞMA VE KONUŞMA SÜRESİ:

Her bir konuşmacı için eşit olarak sunulan azami konuşma süresi yedi dakika yirmi saniyedir. Bu sürenin bitiminin ardından anlattıklarınız, maçı kazandıracak değerde olsa bile, dikkate alınmaz. Jüri kalem bırakır.

Süre, sahada bulunan “zaman tutucu” tarafından tutulur, konuşmacı konuşmasına başladığında başlatılır.

Zaman tutucu, konuşmanın birinci ve altıncı dakikalarında bir alkış, yedinci dakikasında iki, yedi dakika yirminci saniyesinde ise üç alkış sesiyle konuşmacıyı ve salonu bilgilendirir.

Konuşmacılar diledikleri takdirde kendilerini planlamak için kürsüde kronometre kullanabilirler.

Bir sonraki başlıkta incelenecek “söz hakkı” dışında, kürsüdeki konuşmacının konuşması diğer kişiler tarafından bölünemez, konuşmacının dikkatini dağıtacak davranışlar sergilenemez. Bu sürenin kullanımı tamamen sizin inisiyatifinizdedir.


SÖZ HAKKI:

Kürsüdeki konuşmacının karşı kanadındaki dört konuşmacı konuşma sırasında soru sormak, düzeltme yapmak, eleştiri sunmak amacıyla söz hakkı talep edebilir. (Kendi tarafınız konuşurken söz hakkı isteyemezsiniz.)

Söz hakkı talep etmek isteyen konuşmacı, zoom üzerinden el kaldırarak bu isteğini belirtir. Söz hakları konuşmanın birinci dakikasından önce ve altıncı dakikasından sonra istenemez. Bahsi geçen beş dakika içerisinde de talep edilen söz hakkını kullandırma yetkisi kürsüdeki konuşmacınındır. Söz hakkı verebilir veya nazikçe bu isteği geri çevrilebilir.

Bir konuşmacı hiç söz hakkı vermediyse altıncı dakikada jüri bu konuda uyarır ve karşı kanattan talep olursa bir söz hakkı verilmesi zorunlu tutulur.

Her bir söz hakkı için azami süre on beş saniyedir. Süre tamamlandığında zaman tutucu salonu uyarır.

Söz hakkı süresi yedi dakika yirmi saniyelik konuşma süresine dahildir, söz hakları için ek süre verilmez.


DEĞERLENDİRME:

Sekiz konuşmacının tamamı sözlerini tamamladı ve münazara sona erdi. Bu noktada jüri sizin bekleme odasına ayrılmanızı rica edecektir. Jüriler maç boyunca anlatılanlar üzerine tuttukları notları değerlendirerek, aralarında fikir alışverişinde bulunarak takımları birinciden dördüncüye kadar sıralayacaktır. Ardından tekrar zoom üzerinde yerlerinizi alacaksınız. Şimdi söz hakkı jüride.

Jüri öncelikle takım sıralamasını açıklayacaktır ve beraberinde neden bu sıralamanın yapıldığına dair takımlara geri bildirimde bulunacaktır. Verilen bir karar sonradan değiştirilemez. Birinci olan takım 3, ikinci 2, üçüncü 1 puan alırken dördüncü takımsız puansız olarak TARTIŞIYORUM'dan ayrılır.

Sıralamanızda kanadınızın totalde haklı/haksız olması doğrudan takımınızın alt/üst sırada olması sonucunu doğurmaz. Münazarada puan açısından dört takımın tamamı birbirinin rakibidir. Ve her birinin görevlerini ne kadar yerine getirebildiği üzerine bir sıralama yapılır. Örnek bir maç sonucu aşağıdaki gibi olabilir:

  1. HK : 3 Puan

  2. MK : 2 Puan

  3. MA : 1 Puan

  4. HA : 0 Puan

Görüldüğü üzere HK takımı maçı birinci tamamlarken, aynı kanatta bulunan HA takımı görevlerini muhalefet kanadındaki takımlara görece eksik tamamladığından sonuncu olabilmektedir. Genel değerlendirme HK+HA / MA+MK olarak değerlendirilecek.


Jüri TARTIŞIYORUM'u takım puanları dışında, her bir konuşmacı için ayrı ayrı bireysel konuşmacı puanları da verir. Bu puanlar iki takımın eşit maç puanına sahip olması durumunda averaj olarak değerlendirilerek, konuşmacı puanı yüksek takımın üst tura çıkmasını belirlemek için önemlidir. Bireysel konuşmacı puanlarınız 55 ile 85 puan aralığında maçtaki performansınıza göre belirlenmektedir. Bir takımdaki iki konuşmacının bireysel puanları farklı olabilir.

20 görüntüleme

BİZLERE ULAŞMAK İÇİN

  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah Spotify Simgesi
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram